Kosztorys inwestorski – wykonać samodzielnie czy zlecić?

Kosztorys inwestorski to opracowanie, które tworzymy przed rozpoczęciem inwestycji. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić orientacyjne koszty całego przedsięwzięcia a także przygotować się do negocjacji z wykonawcami.

Czy tego typu dokumentację jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie? Otóż okazuje się, że jest to całkiem możliwe. W wyszukiwarkach znajdziemy wiele stron, które oferują tzw. darmowe kalkulatory wyliczeń. Można również skorzystać z gotowych stron www, w których znajdziemy zakładki, które pomogą nam znaleźć najtańszego wykonawcę naszego kosztorysu.
work

Jaką rangę pośród najważniejszych rodzajów kosztorysów budowlanych ma kosztorys inwestorski?

Występuje on obok trzech innych typów kosztorysów, mianowicie kosztorysu ofertowego, kosztorysu powykonawczego oraz kosztorysu zamiennego. Nim weźmiemy się na dobre do samodzielnego zaznajamiania się z tematem kosztorysu inwestorskiego, musimy sobie zdać sprawę z faktu, iż jego wykonanie jest czasochłonne i niekiedy prace te trwają tygodniami. Czas realizacji nie zależy tu od ilości specjalistów, którzy pracują nad konkretną inwestycją. Każde zadanie powinno być wykonywane w sposób szczegółowy i wieloetapowy.

Kosztorys inwestorski może być wykonany na dwa sposoby. Który z nich wybierzemy, zależy od inwestora, który to może posiadać jakieś konkretne życzenia związane z wykonaniem. Z tego względu rozróżniamy kosztorys uproszczony (który najczęściej wykonuje się na mały remont lub wykończenie mieszkania) oraz kosztorys szczegółowy (dla większych przedsięwzięć). Aby móc podjąć się wykonania kosztorysu szczegółowego, musimy być w posiadaniu między innymi: dokumentacji projektowej, przedmiaru oraz założeń wyjściowych. Każdy z etapów musi być wykonany solidnie, bo przecież mowa tu o poważnej inwestycji, która wymaga szeregu czynności.

Czy istnieją sposoby, by kosztorys inwestorski wykonać samodzielnie?

Jak powiedzieliśmy sobie we wstępie – oczywiście – jest to możliwe przede wszystkim dzięki gotowym wzorcom. Korzystanie z nich wymaga jednak wiedzy z zakresu budownictwa. Jest również potrzebna nam wiedza na temat aktualnych cen usług czy materiałów budowlanych. Po drugie można korzystać z programów do kosztorysowania, które wielce ułatwią tworzenie rozbudowanych kalkulacji i wyliczeń. Najczęściej używane programy do kosztorysowania to: Zuzia, Norma Pro, Rodos. Należy również dopowiedzieć, iż metody samodzielne sprawdzają się przy nieskomplikowanych wyliczeniach.
investing
 Najpowszechniejszą metodą, ale już niesamodzielną, na wykonanie kosztorysu, jest zlecenie go firmom, które znają się na rzeczy. Ze względu na rangę kosztorysu należy szukać bowiem takich jednostek, które nie tyle już posiadają wiedzę w sporządzaniu specyfikacji czy identyfikują się konkretnym doświadczeniem. Muszą to być osoby, które doskonale znają się na branży i potrafią dostosować ceny do aktualnego rynku.

Jak powinien wyglądać idealnie sporządzony kosztorys inwestorski?

Przed przystąpieniem do realizacji zadań, należy zdać sobie sprawę, że tylko solidnie wykonany kosztorys inwestorski ma szansę na jego rzeczywiste i korzystne zrealizowanie. W misji każdej firmy kosztorysowej jest sporządzenie kosztorysu, dzięki któremu inwestor po pierwsze pozna całkowity – realny – koszt wykonania robót przed ich rozpoczęciem. Po drugie będzie w stanie poznać faktyczny wymiar nakładów inwestycyjnych. Po trzecie: celnie dobierze podwykonawcę robót. Po czwarte z zamysłem zaplanuje każdy z etapów budów, aby w ich trakcie móc dokonywać ewentualnych modyfikacji nie tracąc przy tym. Po piąte wreszcie – oszczędzi nawet do kilkunastu procent kosztów budowy.
Logo Usługi Kosztorysowo-Budowlane "NORMEX" Bartosz Molek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *