Od czego zależy cena kosztorysu ofertowego?

Kosztorys ofertowy to kalkulacja ceny oferty (dokument kosztowy), którą tworzy się przed wykonaniem robót. Najczęściej jest on przygotowywany na potrzeby przetargu w zamówieniach publicznych. Zawiera informacje na temat ceny robót budowlanych, których uczestnik przetargu chce się podjąć. Odpowiednia stawka wskazana w tym dokumencie zależy od tego, czy inwestorowi będzie zależało na dalszych rozmowach, czy też propozycję tę odrzuci. Ten rodzaj kosztorysu wymaga między innymi dokumentacji projektowej, przedmiaru robót czy też specyfikacji technicznej.

business

 

 

Jakie dokumenty powinno się udostępnić kosztorysantowi, by wykonanie kosztorysu ofertowego nie kosztowało krocie?

Cena kosztorysu ofertowego jest uzależniona przede wszystkim od skali inwestycji, a co za tym idzie, to ilość pozycji kosztorysowych, które należy wpisać i obliczyć, by uzyskać całościową kwotę danej budowy lub remontu. Po drugie wpływ na cenę kosztorysu ofertowego mają dokumenty (lub ich brak), które będą potrzebne kosztorysantowi do sporządzenia tego dokumentu. I po trzecie – niezwykle istotny jest również termin wykonania tej usługi, który to z kolei jest uzależniony od stopnia skomplikowania kosztorysu.
business
Aby jednak nie nadszarpywać swojego budżetu związanego z przeznaczeniem danej kwoty na wykonanie kosztorysu ofertowego należy pamiętać o tym, by odpowiednio przygotować się do ewentualnej negocjacji z kosztorysantem. Bez obaw możesz mieć pewność, że jeżeli z pewnym wyprzedzeniem zgłosisz się po kosztorys i nie zostawisz go na ostatnią chwilę, kosztorysant będzie miał więcej czasu na analizę i ewentualny odpoczynek pomiędzy jedną pozycją a drugą 🙂 Jeżeli zadbasz również o odpowiednio przygotowane dokumenty, również możesz liczyć na upust no i szczery uśmiech kosztorysanta. O jakich dokumentach mowa? Już wyjaśniamy… Po pierwsze warto zadbać o przedmiar robót, najlepiej w wersji elektronicznej (dodatkowy plus za jego edytowalność), chociaż wersja papierowa również jest mile widziana. W przypadku braku przedmiaru lub obmiaru kosztorysant będzie musiał go opracować z pomiarów na placu budowy. Po drugie należy przygotować dokumentację projektową.

 

business

Przygotowane wcześniej dokumenty z pewnością będą miały wpływ na końcową cenę za wykonanie kosztorysu ofertowego lub jakiegokolwiek innego kosztorysu. Nie jest to oczywiście reguła, że powyższe „triki” na tanie przygotowanie kosztorysu ofertowego się sprawdzą. Jakkolwiek na nasz zespół mają one pozytywny wpływ. Dla nas ważne jest zaangażowanie inwestora w przygotowanie kosztorysu. Czas, który poświęcił na sporządzenie odpowiednio wcześniej dokumentów ułatwi nam pacę. A skoro ułatwi nam pracę jeszcze przed wykonaniem zadania, efektywności naszej pracy można spodziewać się o wiele szybciej.

Logo Usługi Kosztorysowo-Budowlane "NORMEX" Bartosz Molek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *